Cardinal and Archbishop

Cardinal

In 1179 Cardinal William "White Hands" Blois was appointed as Cardinal.

Before 28 Oct 1216 Cardinal Guala Bicchieri was appointed as Cardinal.

In 1426 Cardinal Henry Beaufort was appointed as Cardinal.

On 18 Dec 1439 Cardinal John Kempe was created as Cardinal.

In 1473 Cardinal Thomas Bourchier was appointed as Cardinal.

In 1493 Cardinal John Morton was appointed as Cardinal.

In 1537 Cardinal Reginald Pole was appointed as Cardinal.

In 1597 Cardinal Philipp Wilhelm Wittelsbach was appointed as Cardinal.

Cardinal Charles Bourbon-Conti was appointed as Cardinal.

Cardinal Henry Benedict Stewart was appointed as Cardinal.

Cardinal Philip Howard was appointed as Cardinal.

Cardinal Louis Bar was appointed as Cardinal.

Cardinal Philippe Valois was appointed as Cardinal.

Archbishop Canterbury

On 21 Jul 625 Paulinius Italy Archbishop Canterbury was appointed as Archbishop Canterbury.

In 1013 Aelfstan aka Lyfing Unknown Archbishop Canterbury was appointed as Archbishop Canterbury by Aethelred "Unready" II King England.

In Dec 1184 Baldwin Avigo Archbishop Canterbury was translated as Archbishop Canterbury.

On 29 May 1193 Hubert Walter Archbishop Canterbury was appointed as Archbishop Canterbury.

In 1233 Edmund Rich Archbishop Canterbury was appointed as Archbishop Canterbury.

On May 1375 Simon Sudbury Archbishop Canterbury succeeded as Archbishop Canterbury.

On 25 Sep 1396 Thomas Fitzalan Archbishop York, Archbishop Canterbury was appointed as Archbishop Canterbury.

On 08 Nov 1397 Roger Walden Archbishop Canterbury was elected as Archbishop Canterbury as a result of the influence of Thomas Fitzalan Archbishop York, Archbishop Canterbury.

Before 13 Oct 1399 Thomas Fitzalan Archbishop York, Archbishop Canterbury was appointed as Archbishop Canterbury.

On 20 Jul 1426 Cardinal John Kempe was appointed as Archbishop Canterbury.

On Apr 1454 Cardinal Thomas Bourchier was appointed as Archbishop Canterbury.

On 06 Oct 1486 Cardinal John Morton was appointed as Archbishop Canterbury.

In 1501 Henry Deane Archbishop Canterbury was appointed as Archbishop Canterbury.

On 29 Nov 1503 William Warham Archbishop Canterbury was appointed as Archbishop Canterbury.

On 30 Mar 1553 Thomas Cranmer Archbishop Canterbury was consecrated as Archbishop Canterbury at St Stephen's Chapel by John Longland Bishop Lincoln, John Harman Bishop Exeter and Henry Standish Bishop St Asaph.

In Nov 1604 Richard Bancroft Archibishop Canterbury was elected Archbishop Canterbury.

On 06 Aug 1633 William Laud Archbishop Canterbury was appointed as Archbishop Canterbury.

In 1663 Gilbert Sheldon Archbishop Canterbury was appointed as Archbishop Canterbury.

In 1768 Frederick Cornwallis Archbishop Canterbury was translated as Archbishop Canterbury.

In 1805 Charles Manners-Sutton Archbishop Canterbury was appointed as Archbishop Canterbury.

Archbishop York

On 25 Dec 1060 Ealdred Unknown Archbishop York was appointed as Archbishop York.

In 1191 Geoffrey Plantagenet Archbishop York was appointed as Archbishop York.

On 15 Oct 1266 Walter Giffard Archbishop York was appointed as Archbishop York.

On 01 Nov 1266 Walter Giffard Archbishop York was enthroned as Archbishop York.

On 02 May 1340 William Zouche Archbishop York was appointed as Archbishop York.

On 14 Apr 1374 Alexander Neville Archbishop York was appointed as Archbishop York.

On 18 Dec 1374 Alexander Neville Archbishop York was consecrated as Archbishop York at York Minster.

On 03 Apr 1388 Thomas Fitzalan Archbishop York, Archbishop Canterbury was appointed as Archbishop York.

Around May 1398 Richard Scrope Archbishop York was appointed as Archbishop York.

On 15 Mar 1465 George Neville Archbishop York was appointed as Archbishop York.

On 06 Sep 1465 George Neville Archbishop York was enthroned as Archbishop York at Cawood Castle during the George Neville's Enthronement as Archbishop York attended by Isabel Neville, Anne Neville Queen Consort England and Richard III King England.

In 1480 Thomas Rotherham Archbishop York was appointed as Archbishop York.

On 18 Jan 1501 Thomas Savage Archbishop York was appointed as Archbishop York.

In 1531 Edward Lee Archbishop York was appointed as Archbishop York.

In 1555 Nicholas Heath Archbishop York was appointed as Archbishop York.

In 1570 Edmund Grindal Archbishop York was consecrated Archbishop York.

In 1576 Edwin Sandys Archbishop York was consecrated Archbishop York.

On 03 Oct 1761 Robert Hay-Drummond Archbishop York was elected at Archbishop York.

Alexander Neville Archbishop York was elected as Archbishop York.

Edward Venables-Vernon-Harcourt Archbishop York was appointed as Archbishop York.

Walter Grey Archbishop York was appointed as Archbishop York.

William Booth Archbishop York was appointed as Archbishop York.